Головна » Статті » Мої статті

Київсько Руські-Візантійські війни (IX-X століття)

Війни Візантійської імперії з Київською Русю.

Метою Київських князів було захоплення і розграбування Константинополя. Князь Святослав, крім того, розраховував зміцнитися на Дунаї. З боку Візантії війни з Русю носили оборонний характер.

У 941 році Київський князь Ігор (Інгвар) здійснив морський похід на Візантію на чолі 10-тисячного війська. Візантійська армія і флот цей момент воювали з арабами. Імператор наказав терміново відремонтувати наявні в гавані Золотий Ріг кораблі і озброїти їх «грецьким вогнем». З допомогою горючої рідини флот русі був спалений. Лише кільком ладьям у чолі з Ігорем вдалося прорватися й піти до Керченської протоки.

У 944 році Київський князь Ігор повторив похід. На цей раз до бою справу не дійшло. Був укладений мирний договір, за яким Київський князь Ігор отримав від Візантії данина, а натомість зобов'язався не пускати хазар в Крим.

У 967 році київський князь Святослав (Свендислейф) уклав союз з Візантією проти Болгарського царства. Військо Святослава повинно було повернути болгар в лоно Константинополя, отримавши за це всю захоплену у похід видобуток і щедрі візантійські субсидії. Однак руси плекали честолюбні плани закріпитися в Болгарії, звідки можна було загрожувати візантійської столиці, а по Дунаю був відкритий шлях для торгівлі і походів в Центральну Європу.

Військо русі в 968 році рушив на Балкани. З Святославом були воєводи Свенельд, Сфенкел, Икмор та ін. Кістяк війська становила російська (норманнская) кінна дружина (не випадково всі воєводи носили скандинавські імена), посилена допоміжними загонами слов'ян і фінів. За твердженням візантійського історика Льва Диякона, військо Святослава налічувало 60 тисяч осіб, але ця цифра, напевно, збільшена в декілька раз. Більш правдоподібно повідомлення руському літописі, що у другому поході в Болгарію Святослав мав 10 тисячами воїнів. Ймовірно, приблизно такий же була чисельність його армії і під час першого походу.

Легко подолавши опір слабкою болгарської армії, руси захопили столицю країни Преслав і полонили болгарського царя Бориса. Тим часом печеніги напали на Київ. Святослав з військом змушений був повернутися з Болгарії і змусив печенігів відступити від Києва.

В 969 році Святослав здійснив другий похід до Болгарії. Посиливши своє військо загонами болгар, Київський князь повернув зброю проти вчорашніх союзників - візантійців і пішов походом на Константинополь. Разом з ним йшли загони болгар, печенігів та угорців. Візантійцям довелося розплачуватися за свою недалекоглядну політику. Адже досвід Західної Європи давно вже показав, що нормани, навіть запрошені як союзники, мали звичай не тільки грабувати ті землі, куди допливали їх човна, але і залишати їх у своєму володінні.

Візантійський імператор Іоанн Цимісхій зустрів військо Святослава під Адріанополем. У фортеці сховався 10-тисячний візантійський загін під командуванням полководця Варди Склира. У Святослава разом з союзниками було до 30 тисяч війська, але не було облогових машин, здатних зруйнувати стіни Адріанополя. Облога затягувалася, і в армії київського князя з'явилися ознаки розкладу. Розраховували на легку і багату здобич вояки почали нарікати.

Варда Склір зробив вилазку, розраховуючи розбити ворога, попри його чисельну перевагу. Візантійська кіннота атакувала печенігів, а потім звернулася до удаване втеча. Печеніги стали її переслідувати, але потрапили під удар із засідки і звернулися до втеча Але це час візантійців атакувала угорська кіннота, а слідом за цим - піхота і кінна дружина Святослава. Бій йшов з перемінним успіхом, поки в тил війська Святослава не вдарив великий засадний загін візантійців За твердженням Лева Диякона, руси були розбиті, втративши понад 20 тисяч убитими. Візантійці ж втратили 55 вбитих і багато поранених. Російський літописець, навпаки, вважає, що в битві під Адріанополем переміг Святослав. Швидше за все, насправді ця битва мала нічийний результат. Якщо візантійці дійсно втратили 55 людина, то втрати війська Святослава навряд чи були набагато більше

Святослав зрозумів, що взяти Константинополь не вдасться. Візантійці відкупилися від Святослава даниною, і було укладено мир. Після цього від Святослава відокремилися союзники - угорці, печеніги і болгари, в результаті чого військо Київського князя зменшилася до первинних 10 тисяч.

Обидві сторони розглядали укладений під Адріанополем світ як перемир'я і готувалися до нових боїв. До Святославу з Києва прибутку підкріплення. Він розділив своє військо на дві частини. Князь з основними силами залишився у фортеці Доростоль, а в Преслав направив загін Сфенкела. У 971 році Цимісхій на чолі флоту в 300 судів прийшов до гирла Дунаю. Сухопутна армія візантійців, що налічувала 15 тисяч кінноти і ^тисяч піхоти, зосередилася у Адріанополя. В її розпорядженні були облогові машини і вогнеметні знаряддя, стріляють грецьким вогнем. До того часу болгари, спочатку бачили в Святослава захист від візантійців, вже відвернулися від нього, внаслідок чинилися русами насильств та грабунків.

Армія Цимисхія вторглася в Болгарію. 13 квітня 971 року візантійці оволоділи Преславом. Сфенкел зі своїм загоном відступив до Доростолу. 23 квітня біля стін цього міста з'явився і Цимісхій. В цей же день відбулося перший великий бій між основними силами візантійців і русів. У центрі бойового порядку Цимісхій поставив важку піхоту, на флангах - важку кінноту, а перед фронтом - лучників і пращників. Аналогічний бойовий порядок був у русів. Відбулося фронтальне зіткнення. До кінця дня військо Святослава відступило і сховалося за стінами фортеці. Візантійські історики кажуть, що армія русів налічувала 60 тисяч осіб, що здається неправдоподібним. Якби Святослав дійсно мав двократне перевагу над противником, він не став би оборонятися в Доростолі, а атакував би противника. Швидше можна припустити, що сили сторін були приблизно рівні і що військо Святослава, завдяки отриманим підкріпленнях, зросло до 30 тисяч чоловік.

Цимісхій побудував табір і почав облогу. 25 квітня в Дунай увійшов візантійський флот блокував Доростоль. Святослав наказав витягнути на берег човна, щоб ворог не спалив їх «грецьким вогнем». 26-27 квітня відбулося нове зіткнення під стінами фортеці. Результат бою вирішив поява в тилу у русів візантійської кінноти Святослав, побоюючись оточення, поспішно відступив у Доростоль. У цій битві загинув воєвода Сфенкел.

У ніч на 29 квітня руси вирили глибокий рів перед кріпосними стінами. Щоб прикрити земляні роботи і запастися продовольством, загін воїнів Святослава на човнах спустився по Дунаю і сплюндрував навколишні селища, а також вчинив напад на візантійський обоз, захопивши багату здобич. Після цього Цимісхій розташував флот безпосередньо перед Доростолом, а на суші розпорядився перекопати всі дороги, що ведуть з фортеці, і поставити на них дозори Однак через кілька днів Святослав зробив ще одну успішну вилазку, знищивши кілька облогових машин.

Але третя вилазка, яка відбулася 20 липня, не вдалася Руси наступали фалангою. Візантійці теж встигли побудуватися в бойовий порядок і відбили атаку. Зазнавши великих втрат, Святослав повернувся в фортецю. Після цієї невдачі він зібрав військову раду, де прозвучали пропозиції або почати мирні переговори з візантійцями, або спробувати вночі прорватися з оточення. Однак князь вирішив дати генеральний бій у відкритому полі і постаратися здолати Цимисхія. Святослав оголосив своїм соратникам: «Діди і батьки заповідали нам хоробрі справи! Станемо міцно. Немає у нас звичаю рятувати себе ганебним втечею. Чи залишимося живі і переможемо або помремо зі славой1 Мертві сорому не ймуть, а, втікши від битви, як опинимось людям на глаза»

Остання битва Святослава з візантійцями відбулося 22 липня. Руси атакували першими і потіснили противника, але були зупинені кавалерією, предводительствуемой самим імператором. Щоб виманити русів подалі від стін, Цимісхій пішов на хитрість. Частина візантійського війська під чолі з патрикием Романом і столоначальником Петром стала відступати. Коли руси стали переслідувати відступаючих, загін візантійців під командуванням Варди Склира відрізав їх від стін Доростоля. Лише з великими втратами Святослав зміг пробитися назад у фортецю.

За даними Лева Диякона, військо Святослава втратило 15 тисяч убитих, візантійців ж загинуло тільки 350 чоловік, хоча багато було поранено.

Візантійці розуміли, що штурм Доростоля буде коштувати великих жертв, так само як і продовження облоги, під час якої облягали, як і обложені, жорстоко страждали від хвороб. Цимісхій уклав з Святославом світ, безперешкодно пропустивши військо і човни русів на батьківщину і навіть забезпечивши їх харчами на дорогу: по дві міри хліба на людину. Руси були оголошені «союзниками та друзями» Візантії і отримали право безперешкодно торгувати в Константинополі. Лев Диякон повідомляє, що хліб був виданий 22 тисячам воїнів. Можна припустити, що під час облоги Доростоля в боях з візантійцями і від хвороб загинуло близько 8 тисяч русів.

Воєвода Свенельд радив Святославу йти суходолом, але Святослав вважав за краще повертатися морем, а потім йти вгору по Дніпру до Києва. У одного з дніпровських порогів його ослаблене військо було майже повністю знищено печенігами. До Києва повернувся лише невеликий загін під командуванням Свенельда. В руських літописах міститься твердження, ніби болгари («переяславці») підступно попередили печенігів, що руський князь буде повертатися через дніпровські пороги з невеликою дружиною. Візантійський історик Іоанн Скілиця пише, що справа йшла трохи інакше: «На прохання Свендослава імператор відправив посольство до пацинакам (печенігам. - Авт.), пропонуючи їм стати його друзями і союзниками, не переходити через Істр і не спустошувати Болгарію, а також безперешкодно пропустити росів через їх землю і повернутися додому. Пацинаки взяли посольство і уклали договір на запропонованих умовах, відмовившись тільки пропустити росів»

Цимісхій хотів зберегти стосунки зі Святославом, печеніги ж, за свідченням Скіліца, були дуже незадоволені, що київський князь уклав договір з візантійцями, і помстилися йому Про рух Святослава до Києва печеніги цілком могли дізнатися і без візантійської допомоги. Вони напали на київського князя і перебили його з усією дружиною. З черепа Святослава печенізький князь Куря зробив чашу і пив з неї на бенкетах. Вважалося, що завдяки цьому до нього перейде вся сила і вміння київського князя - хороброго і вправного воїна.

Хоча Святослав зазнав поразки, війна 968-971 років показала, що руси стали для візантійців вельми грізним противником. Якщо в 945 році для того, щоб впоратися з експедицією князя Ігоря, вистачило константинопольського гарнізону, то для відображення війська Святослава знадобилося ввести в бій основні військові сили імперії. Незважаючи на кількісна перевага візантійців, дружинники Святослава мали якісним перевагою. Вони були професійними воїнами, з дитинства вчилися володіти мечем, тоді як значну частину їх супротивників складали ополченці, призывавшиеся під прапори лише під час великої війни.

Останній похід русів на Константинополь відбувся в 1043 році і закінчився повною катастрофою Флот, на якому перекидалася армія сина князя Ярослава Мудрого Володимира і воєводи Вышаты, був спалений «грецьким вогнем». 800 русів було захоплено в полон і за наказом імператора Костянтина IX Мономаха засліплено.

 

 
Категорія: Мої статті | Додав: slivunchik (22.07.2015)
Переглядів: 334 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar